ממד תקני – פיקוד העורף ממד תקני הנחיות ותקנות – תקן  לבניית ממד

בעיצוב הבית הישראלי, ממד הוא הרבה יותר מחדר בטון. זהו מרחב מולטי-פונקציונלי המשלב הגנה, עיצוב חדשני ופתרונות טכנולוגיים מתקדמים. בין אם מדובר בחדר שינה, חדר עבודה או חדר משחקים, נחשוף בפניכם את הסודות לעיצוב ממד מושלם העומד בתקנים המחמירים של פיקוד העורף, מבלי להתפשר על האסתטיקה והנוחות. הצטרפו אלינו למסע מרתק אל עולם העיצוב של הממד הישראלי.

ממד תקני - תקן פיקוד העורף לממ"ד תקני תקנות והנחיות - לבניית מרחב מוגן
ממד תקני – תקן פיקוד העורף לממד תקני תקנות והנחיות – לבניית מרחב מוגן

תכנון מקלט ביתי מעוצב ובטוח

חשיבות המרחב המוגן בבית הישראלי

בשנים האחרונות, הממד (מרחב מוגן דירתי) הפך לחלק בלתי נפרד מהנוף הארכיטקטוני הישראלי. פיקוד העורף, הגוף האחראי על הנחיות הבנייה של מרחבים מוגנים, מדגיש את חשיבותו של חדר זה כמגן חיים במצבי חירום. אך מעבר להיותו מקלט, הממד מהווה אתגר עיצובי מרתק – כיצד לבנות חדר בטיחותי לחלק אינטגרלי ואסתטי מהבית? 

צוות המומחים שלנו ב-Designews מתמחה בתכנון ועיצוב ממדים שמשלבים בטיחות מקסימלית עם אסתטיקה מודרנית. אנו מאמינים כי חדר מוגן יכול וצריך להיות גם פונקציונלי וגם יפה, תוך עמידה בכל התקנות והדרישות של פיקוד העורף.

פיקוד העורף : תקנות ותקנים – הבסיס לממד בטוח

בניית ממד דורשת עמידה בשורה ארוכה של תקנים ודרישות. עובי הקירות, למשל, חייב להיות לפחות 30 ס”מ בבטון מזוין. החלונות והדלתות צריכים לעמוד בתקן מחמיר של עמידות בפני הדף. מערכת האוורור, שתפקידה קריטי בשעת חירום, חייבת לעמוד בדרישות מדוקדקות.

אולם, כפי שאנו תמיד מדגישים בפני לקוחותינו, עמידה בתקנים אינה סותרת עיצוב מרהיב. להפך – האתגר העיצובי מעורר את היצירתיות שלנו. לדוגמה, פיתחנו שיטות ייחודיות להסוואת מערכות האוורור כך שישתלבו בקווי העיצוב של החדר, מבלי לפגוע בתפקודן.

אתגרי העיצוב – מקלט שהוא גם חדר

אחד האתגרים הגדולים בתכנון ממד הוא הפיכתו לחדר רב-תכליתי. בזמן שגרה, הממד יכול לשמש כחדר שינה, חדר עבודה או אפילו חדר משחקים לילדים. הסוד טמון בבחירת ריהוט מודולרי וגמיש. למשל, מיטה מתקפלת שנעלמת לתוך הקיר או שולחן עבודה שניתן לקפל בקלות בשעת הצורך.

בפרויקטים רבים שביצענו, שילבנו פתרונות אחסון חכמים שמנצלים כל סנטימטר בחדר. ארונות מובנים, מדפים נסתרים ואפילו רצפה מוגבהת עם תאי אחסון – כל אלה מאפשרים לשמור על החדר מסודר ונקי, תוך ניצול מקסימלי של השטח.

אלמנטדרישת התקןפתרון עיצובי
קירות30 ס”מ בטון מזויןחיפוי דקורטיבי
חלוןעמיד בפני הדףוילונות אקוסטיים
דלתפלדה אטומה לגזיםציפוי עץ דקורטיבי

דרישות חוקיות לחדר מוגן – היתר מיגון לפי הנחיות 

תהליך האישור והרישוי

בניית ממד אינה עניין של מה בכך מבחינה חוקית. התהליך מתחיל בהגשת תוכניות מפורטות לרשויות המוסמכות, כולל פיקוד העורף. חשוב לדעת כי בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי בזמני האישור, והתהליך שבעבר ארך חודשים ארוכים, יכול כיום להסתיים תוך 4-6 שבועות בלבד.

אנו ב-Designews מלווים את לקוחותינו לאורך כל התהליך, החל מתכנון ראשוני ועד לקבלת האישורים הסופיים. ניסיוננו הרב מאפשר לנו לצפות מראש אתגרים אפשריים ולהתמודד איתם ביעילות, מה שחוסך זמן וכסף ללקוחותינו.

מפרט טכני מחייב – לא רק עניין של מידות

המפרט הטכני של הממד כולל דרישות רבות מעבר למידות המינימליות. לדוגמה, יש צורך במערכת אוורור וסינון אוויר מתקדמת, שתאפשר שהייה ממושכת בחדר בעת הצורך. כמו כן, יש להתקין מערכת חשמל עצמאית שתפעל גם בעת הפסקת חשמל כללית.

אחד החידושים המעניינים שפיתחנו לאחרונה הוא שילוב של מערכות “בית חכם” בממד. אלו מאפשרות שליטה מרחוק על מערכות החדר, כולל אוורור, תאורה ואפילו נעילה. זוהי דוגמה מצוינת לכך שניתן לשלב טכנולוגיה מתקדמת גם בחדר שנועד בראש ובראשונה להגנה.

בקרה ופיקוח – ערובה לאיכות

לאחר השלמת הבנייה, מתבצעת ביקורת קפדנית על ידי נציגי פיקוד העורף. זהו שלב קריטי שבו נבדקת התאמת הממד לכל הדרישות והתקנים. חשוב לציין כי אי עמידה בדרישות עלולה להוביל לעיכובים משמעותיים באכלוס הדירה.

מניסיוננו, הקפדה על איכות הבנייה והחומרים מהשלב הראשון היא המפתח להצלחה בביקורת זו. לכן, אנו מקפידים לעבוד רק עם קבלני משנה מורשים ומוכרים, ומשתמשים בחומרים העומדים בתקנים המחמירים ביותר.

 • הכנת תוכניות מפורטות לאישור
 • בחירת חומרי בנייה העומדים בתקנים
 • התקנת מערכות אוורור וחשמל תקניות
 • ביצוע בדיקות איכות לאורך כל שלבי הבנייה
 • ליווי מקצועי בביקורת הסופית של פיקוד העורף

שילוב הממד בעיצוב הבית

מעבר מ”חדר בטון” לחלל מעוצב

האתגר האמיתי בעיצוב ממ”ד הוא להפוך אותו מ”חדר בטון” סטרילי לחלל חי ונושם שמשתלב בהרמוניה עם שאר הבית. בפרויקטים רבים שביצענו, הצלחנו ליצור ממ”דים שלא רק עומדים בכל דרישות הבטיחות, אלא גם מהווים מוקד עיצובי מרשים בבית.

למשל, באחד הפרויקטים האחרונים שלנו, הפכנו ממ”ד לחדר עבודה יוקרתי. השתמשנו בחיפוי קיר מעץ טבעי שהסווה את הבטון, ושילבנו ריהוט מודולרי שמאפשר הסבה מהירה לחדר מגורים בשעת חירום. התוצאה הייתה חדר שלא נופל באיכותו מכל חדר אחר בבית.

טכנולוגיה וחדשנות – הממד של המאה ה-21

בעידן הדיגיטלי, אנו מאמינים שגם הממ”ד צריך להתאים עצמו לטכנולוגיות המתקדמות. לכן, אנו משלבים בתכנון שלנו אלמנטים כמו תאורה חכמה שניתנת לשליטה מרחוק, מערכות סינון אוויר מתקדמות, ואפילו מסכי מולטימדיה נסתרים שיכולים לשמש הן לבידור והן למידע בשעת חירום.

אחד החידושים המרגשים שפיתחנו לאחרונה הוא מערכת “ממ”ד חכם”. זוהי אפליקציה ייעודית שמאפשרת שליטה מלאה על כל מערכות החדר מהטלפון הנייד, כולל בדיקת תקינות אוטומטית של מערכות הבטיחות. זה לא רק מגביר את הבטיחות, אלא גם הופך את הממ”ד לחלק אינטגרלי מהבית החכם המודרני.

עיצוב רב-תכליתי – ממד לכל מטרה

אחד העקרונות המנחים אותנו בתכנון ממדים הוא הגמישות. אנו יודעים שצרכי המשפחה משתנים לאורך השנים, ולכן אנו מתכננים את הממ”ד כך שיוכל להתאים לשימושים שונים. למשל, ממ”ד שמתוכנן כחדר ילדים יכול בקלות להפוך לחדר אורחים או חדר כושר ביתי בעתיד.

אחד הפרויקטים המאתגרים שביצענו לאחרונה היה תכנון ממ”ד עבור משפחה עם ילד בעל צרכים מיוחדים. שילבנו בחדר אלמנטים תחושתיים מיוחדים, כמו קיר טקסטורות ותאורה מרגיעה, יחד עם פתרונות נגישות מתקדמים. התוצאה הייתה חדר שלא רק מגן על המשפחה, אלא גם מספק סביבה תומכת ומעצימה לילד.

 1. בחירת צבעים וטקסטורות שמשתלבים עם עיצוב הבית
 2. שימוש בריהוט רב-תכליתי לניצול מקסימלי של החלל
 3. שילוב אלמנטים דקורטיביים שמסווים את אלמנטי המיגון
 4. תכנון תאורה חכמה שמשנה את אווירת החדר לפי הצורך
 5. יצירת פתרונות אחסון יצירתיים שמנצלים כל פינה

בסופו של דבר, המטרה שלנו ב-Designews היא להפוך את הממ”ד מ”חדר חובה” לחלק אינטגרלי ואהוב בבית. אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולגלות בסופו של דבר, המטרה שלנו ב-Designews היא להפוך את הממ”ד מ”חדר חובה” לחלק אינטגרלי ואהוב בבית. אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולגלות כיצד ניתן להפוך את הממ”ד שלכם למרחב מעוצב, בטוח ופונקציונלי שישתלב בצורה מושלמת עם הבית שלכם.

חשוב לזכור כי בעוד שהממ”ד נועד בראש ובראשונה להגן עלינו בשעת חירום, אין סיבה שהוא לא יהיה גם מקום נעים ומזמין בשגרה. עם תכנון נכון וחשיבה יצירתית, הממ”ד יכול להפוך לאחד החדרים האהובים והשימושיים ביותר בבית.

שאלות נפוצות בנושא עיצוב ותכנון ממד

במהלך עבודתנו, אנו נתקלים בשאלות רבות מצד לקוחות בנוגע לתכנון ועיצוב ממ”דים. הנה כמה מהשאלות הנפוצות ביותר:

 • האם ניתן להתקין חלון גדול יותר בממ”ד?
 • איך ניתן להסתיר את מערכת האוורור?
 • האם מותר לצבוע את קירות הממ”ד בכל צבע?
 • מה הן האפשרויות לריהוט רב-תכליתי בממ”ד?
 • האם ניתן להתקין מערכת מיזוג אוויר בממ”ד?

התשובות לשאלות אלו ורבות אחרות תלויות בגורמים רבים, כולל גודל הממ”ד, מיקומו בבית, והתקנות העדכניות של פיקוד העורף. אנו ב-Designews מתעדכנים באופן שוטף בכל התקנות והחידושים בתחום, ונשמח לספק לכם מידע מקיף ועדכני בנושא.

לסיכום, תכנון ועיצוב ממ”ד הוא אתגר מורכב שדורש ידע מקצועי, יצירתיות וניסיון. אנו מאמינים כי עם הגישה הנכונה, ניתן ליצור מרחב מוגן שהוא לא רק בטוח, אלא גם יפה, פונקציונלי ומשתלב בצורה מושלמת עם הבית כולו. אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולגלות כיצד נוכל לעזור לכם להפוך את הממ”ד שלכם למרחב שתאהבו לחיות בו.

מהם החידושים האחרונים בתחום מערכות האוורור והסינון בממדים?

מערכות האוורור והסינון בממ”דים עברו שדרוג משמעותי בשנים האחרונות. כיום, ישנן מערכות חכמות המאפשרות שליטה מרחוק באמצעות אפליקציה, בדיקת תקינות אוטומטית, וסינון אוויר מתקדם שמסוגל להתמודד עם מגוון רחב יותר של חומרים מסוכנים. בנוסף, המערכות החדשות שקטות יותר ויעילות אנרגטית.

כיצד משפיעות טכנולוגיות “בית חכם” על תכנון ותפעול הממ”ד?

טכנולוגיות “בית חכם” מאפשרות שליטה מרחוק על מערכות הממ”ד, כולל אוורור, תאורה ונעילה. ניתן לבצע בדיקות תקינות אוטומטיות, לקבל התראות על תקלות, ולהפעיל את המערכות מרחוק בשעת חירום. זה מגביר את הבטיחות ומאפשר ניהול יעיל יותר של המרחב המוגן.

מהן האפשרויות החדשניות לניצול יעיל של חלל הממד בשגרה?

כיום ישנן אפשרויות מתקדמות לניצול יעיל של חלל הממ”ד, כמו ריהוט מודולרי שניתן לקיפול מהיר, מערכות אחסון נסתרות בקירות ובתקרה, ואפילו רצפות מוגבהות עם תאי אחסון. טכנולוגיות חדשות מאפשרות גם שילוב של מסכי מולטימדיה נסתרים שמשמשים הן לבידור והן למידע בשעת חירום.

איך משפיעות דרישות הנגישות החדשות על תכנון הממד?

דרישות הנגישות החדשות מחייבות תכנון מחדש של פתחי הכניסה, רוחב המעברים, ומיקום האביזרים בממ”ד. יש צורך בהתקנת אמצעי עזר כמו מאחזי יד, תאורה מותאמת, ומערכות התרעה ויזואליות ושמיעתיות. בנוסף, יש לתכנן את הריהוט כך שיאפשר תנועה חופשית לכיסאות גלגלים.

מהן השיטות החדשניות להסוואת אלמנטי המיגון בממ”ד?

שיטות חדשניות להסוואת אלמנטי המיגון כוללות שימוש בחיפויי קיר דקורטיביים שניתנים להסרה מהירה, מערכות תאורה מובנות שמסתירות את האלמנטים הטכניים, ופתרונות אקוסטיים שמשפרים את איכות הסביבה בחדר תוך הסתרת מערכות האוורור. ישנם גם פתרונות יצירתיים כמו קירות ירוקים או לוחות אמנות נשלפים.

כיצד משפיעים שינויי האקלים על תכנון הממד?

שינויי האקלים מחייבים חשיבה מחודשת על בידוד תרמי, אוורור ומיזוג בממ”ד. יש צורך במערכות מיזוג יעילות יותר שיכולות להתמודד עם טמפרטורות קיצוניות, ובמערכות אוורור שמסוגלות לסנן אוויר מזוהם במקרה של שריפות יער או זיהום אוויר חמור. בנוסף, יש לתכנן את הממ”ד כך שיוכל להתמודד עם הצפות או סופות חזקות.

מהן האפשרויות החדשות לשילוב מערכות אנרגיה עצמאיות בממ”ד?

כיום ניתן לשלב בממ”ד מערכות אנרגיה עצמאיות כמו פאנלים סולאריים נשלפים, סוללות אגירה מתקדמות, ואפילו מערכות מיקרו-גנרציה שמאפשרות ייצור חשמל עצמאי לתקופות ממושכות. ישנן גם אפשרויות לשילוב מערכות לאגירת מים וטיהור מים, מה שמגביר את העצמאות של הממ”ד בשעת חירום.

כיצד משפיעה הטכנולוגיה על תהליכי האישור והפיקוח של הממד?

הטכנולוגיה מאפשרת כיום תהליכי אישור ופיקוח מהירים ויעילים יותר. ניתן להגיש תוכניות דיגיטליות מפורטות, לבצע סימולציות ממוחשבות של עמידות המבנה, ואפילו לערוך ביקורות וירטואליות באמצעות מצלמות ורחפנים. זה מקצר משמעותית את זמני האישור ומאפשר פיקוח רציף יותר לאורך תהליך הבנייה.

מהן האפשרויות החדשות לשילוב פתרונות אקולוגיים בתכנון הממד?

פתרונות אקולוגיים חדשניים בתכנון ממ”ד כוללים שימוש בחומרי בנייה ממוחזרים וידידותיים לסביבה, מערכות לאיסוף וטיהור מי גשמים, ואפילו קירות ירוקים שמשפרים את איכות האוויר ומספקים בידוד טבעי. ניתן גם לשלב מערכות חכמות לניהול אנרגיה שמפחיתות את צריכת החשמל ומגבירות את היעילות האנרגטית של החדר.

כיצד משתלבות טכנולוגיות מציאות רבודה ומציאות מדומה בתכנון ותפעול הממ”ד?

טכנולוגיות מציאות רבודה ומציאות מדומה מאפשרות סימולציות מתקדמות של מצבי חירום, מה שמשפר את ההיערכות והתגובה. ניתן להשתמש באפליקציות תשובהR לצורך תכנון ועיצוב הממ”ד, ולהדריך את הדיירים כיצד להשתמש במערכות החדר באמצעות הדרכות VR. בשעת חירום, טכנולוגיות אלו יכולות לספק מידע חיוני ולסייע בהפגת מתח.

Q: מהו ממד תקני?

תשובה: ממד תקני הוא תקן בנושא בניית מרחב מוגן, המוגדר ומאושר על ידי פיקוד העורף.

Q: מהם היתרונות של בניית ממד תקני?

תשובה: בניית ממד תקני מבטיחה מרחב מוגן בעל איכות ועמידות לפי התקנים וההנחיות המדוברות.

Q: אילו גודלים קיימים לממדים תקניים?

תשובה: גודלי הממדים תקניים עשויים להשתנות, אך ייתכן ולפי תקנות פיקוד העורף יהיה נדרש שטח מינימלי של 9 מ”ר בכל ממד.

Q: מתי נדרש אישור פיקוד העורף לבניית ממד תקני?

תשובה: נדרש אישור פיקוד העורף לבניית ממד תקני על-פי תקנות פיקוד העורף והנחיותיהם.

Q: מהם הדרישות לבנייה בהתאם לממדים תקניים?

תשובה: הדרישות לבנייה על-פי ממדים תקניים כוללות התאמה לגודל הממד, שטח מינימלי, עובי קירות ועוד, על-פי ההנחיות של פיקוד העורף.

Q: מהם המקרים שבהם אינו נדרש ממד תקני?

תשובה: ניתן שלא יידרש ממד תקני לבניה של מרחב ללא התקנות מיוחדות או כאשר גודל הרכז אינו מדאיג.

Q: אילו תנאים קיימים לקבלת אישור פיקוד העורף?

תשובה: תנאים לקבלת אישור פיקוד העורף תלויים בהתאמה לתקנות פיקוד העורף, לציות להנחיות ולדרישותיו.

Q: מהם תנאי אישור פיקוד העורף לבניית מרחב מוגן?

תשובה: תנאי אישור פיקוד העורף לבניית מרחב מוגן עשויים להכלל בהתאם לתקנות והנחיות פיקוד העורף בנושא.

לסיכום

הממד התקני, הידוע גם כחדר ביטחון, הוא חדר המיועד להגן על תושבי הבית במקרה של מתקפה, רעידת אדמה או כל מצב חירום אחר. תקני הממד משתנים לפי דרישות פיקוד העורף וכוללים מידות ומאפיינים מדויקים. על פי התקן, גודל הממד המינימלי צריך להיות לפחות 9 מ”ר, וגובה תקרתו לא יפחת מ-2.5 מטר אך לא יעלה על 2.8 מטר לפרטים נוספים.

התקנים הללו מבטיחים שהחדר יהיה מספיק גדול להכיל את כל דיירי הבית בנוחות יחסית בזמן חירום. יתר על כן, פיקוד העורף דורש שכל ממד ייבנה עם דלת וחלון מוגנים מפני פגיעות, כדי לשמור על בטיחותם של הנמצאים בתוכו לקריאה נוספת.

הממד אינו משמש רק בעתות מלחמה אלא גם בעתות של רעידות אדמה, והוא נחשב לחלק בלתי נפרד מהתקנים הבטיחותיים בישראל לפרטים נוספים. בעת בניית ממד, יש לוודא שהבנייה נעשית על פי כל התקנים וההנחיות על מנת להבטיח את רמת הבטיחות הגבוהה ביותר לקריאה נוספת ו.